PDA

Zobrazit normální verzi : Tupelko. Tady máš DÚ



Sometypes
21-02-13, 18:07
Elementární částice
-Elementární částice je ve fyzice označení užívané někdy pro subatomární částice, jindy pro základní částice standardního modelu, jindy pro obecně nejzákladnější známé částice.

Stavební částice hmoty
-Leptony jsou elektron a neutrino, každý ve třech generačních variantách (elektron, mion a tauon; a neutrino elektronové, mionové a tauonové). Každý lepton má svou antičástici, v případě elektronu je to pozitron. Leptony nemají podle současného poznání vnitřní strukturu. Všechny podléhají slabé interakci. Elektron, mion a tauon mají stejný jednotkový elektrický náboj a interagují elektromagneticky.

-Kvarky jsou stavební částice hadronů (např. protonu nebo mezonů). Existuje jich šest (každý se svým antikvarkem), stejně jako u leptonů ve třech generacích. Podléhají všem známým základním interakcím (silná, slabá, elektromagnetická). Jejich elektrický náboj je ±1/3 náboje elektronu. Kvarky se za běžných okolností nikdy nevyskytují samostatně, ale vždy ve složitějších objektech z více než jednoho kvarku. Vzhledem k tomu má tvrzení o existenci kvarků jako částic dosti specifický význam

Bosony a fermiony

Jedním ze základních rozdílů mezi částicemi je jejich chování ve vícečásticových systémech. Toto chování rozděluje částice na dvě třídy, bosony a fermiony. Rozdíly se projevují ve statistickém chování (tím se myslí chování velkého množství částic jako souboru), (anti)symetričnost vlnové funkce více částic, zda splňují Pauliho vylučovací princip a jejich kreační operátory vyhovují (anti)komutačním relacím, a spinu. Tyto rozdíly spolu vzájemně souvisejí.

Fermiony mají poločíselný spin (±1/2, ±3/2, ±5/2 atd…), antisymetrickou vlnovou funkci více částic, splňují Pauliho vylučovací princip a jejich kreační operátory vyhovují antikomutačním relacím. Jejich chování určuje Fermiho-Diracova statistika. Jejich zástupcem jsou například leptony, kvarky a baryony (např. proton).

Bosony mají celočíselný spin (0, ±1, ±2 atd…), symetrickou vlnovou funkci více částic, nesplňují Pauliho vylučovací princip a jejich kreační operátory vyhovují komutačním relacím. Jejich chování určuje Boseho-Einsteinova statistika. Jejich zástupcem jsou například mezony a intermediální částice.



Gl Bro!

Tupelko
21-02-13, 18:08
Jo díky moc...

Leryx
21-02-13, 18:09
PMky nefungují? :D

Sometypes
21-02-13, 18:12
PMky nefungují? :D

Nie, tobě jo?

Leryx
21-02-13, 23:20
Hned první věta 100% totožná s wikipedií, čím to asi bude? :thumsup4: Mě teda zaujalo, co to sakra v deváté třídě berete ve fyzice za hovadiny? To mi přijde jako učivo tak možná do 3. ročníku SŠ :D

Zoyer
21-02-13, 23:29
lol toto pokud sem se učil v devítce tak kua teďka nepropadám z fyziky na střední :D

Piner
21-02-13, 23:59
V 9. se v chemii bere organika, pokud vím a správně si vzpomínám.

Nepleteš se, ale to co tady napsal type jsem v životě neviděl, ani v chemii ani ve fyzice či jakémkoli jiném předmětu. Tupelo chodí na gympl ?

Lallinka
22-02-13, 00:15
Matfyz?

Mr.Brown
22-02-13, 00:23
Nepleteš se, ale to co tady napsal type jsem v životě neviděl, ani v chemii ani ve fyzice či jakémkoli jiném předmětu. Tupelo chodí na gympl ?
:D Er ist grosse talent !!! :devil2:

Leryx
22-02-13, 16:25
Nechodí, já sice jo, ale tyto pojmy mi stejně nic neříkají. Asi se hoši připravují na nějakou olympiádu z fyziky

Tupelko
22-02-13, 22:05
Nechodí, já sice jo, ale tyto pojmy mi stejně nic neříkají. Asi se hoši připravují na nějakou olympiádu z fyziky
Přesně tak Lermen

Sometypes
23-02-13, 13:32
V 9. se v chemii bere organika, pokud vím a správně si vzpomínám.

To je fyzika, nikoli chemie..

kono159
24-02-13, 22:42
Tupel ide na fyzikalnu olympiadu, aj ked z fyz ma 3.
hh my sa na fyze ucime Newtnove zakony...

Tupelko
24-02-13, 22:44
Tupel ide na fyzikalnu olympiadu, aj ked z fyz ma 3.
hh my sa na fyze ucime Newtnove zakony...
To jsme dělali tak v 7 třídě :D