PDA

Zobrazit normální verzi : 32b-64b



trew
15-12-13, 10:38
Chtěl bych se zeptat jak to je přesně stěma 32b systémama? Na 64b využiju v pohodě při velké zátěži 8gb, když něco zajímavýho dělám. :D A pokud bych si tam dal ten 32b, tak system by si bral to co spotřebuje a zbylé věci co spustím hry,programy,.... by si braly to ostatní když by byla velká zátěž? ;) Uvažuju zase o ubuntu, kde je bohužel víc věcí na 32b.

Kalerab
16-12-13, 00:24
Asi nerozumiem na co presne sa pytas. Tak aspon napisem jaky je rozdiel medzi 64bit a 32bit a snad z toho nejak vyzistis to co si sa pytal.
Od toho ci je system 32bit alebo 64bit sa odvyja alokovanie operacnej pamate (RAMky).
Predstav si RAMku ako male bloky pricom kazdy ma jeden bit. Teda 4GB ramky ma 4294967296 blokov. To ze mas 32-bitovy system znamena ze OS dokaze ukazat na 2^32 blokov (coz je rovne 4294967296bitom a to je presne 4GB) a teda aj s najviac tolkymi blokmi vie pracovat. Ak teda budes mat 32-bitovy system a 8GB RAMky znamena to ze pocitac bude vediet pracovat najviac so 4GB RAMky a zvysne 4GB nebude vediet vyuzit kedze na ne nedokaze ukazat.
Kdezto 64-bitovy system vie pracovat s mnohonasobne vacsim mnozstovm RAMky.
Tu vetu s ubuntu som tiez nejak nepobral ale mas aj 64bit. ubuntu takze na PC si vies nainstalovat prave tu verziu.
Takze ty ak mas 8GB RAMky tak urcite si tam daj 64-bitovu verziu OS.

peta
16-12-13, 05:41
64bitovky máš hlavně na silnější stroje jako jsou se silnějšími procesory jako jsou dvou jádrové a hlavně by jsi měl mít RAM minimálně 4gb a více. Moc velké rozdíl mezi 32 a 64bit není jde jen o to, že prostě 64bitovky vyžadují pořádné stroje nejlíp PC na noťas mi to někdy přijde zbytečný cpát kolikrát ani lidi nemají tak výkonný stroj.
Snad jsem Ti dobře odpověděl, za předpokladu, že jsem Tě i pochopil dobře.. :D

Ale to že máš výkonný stroj neznamená, že tam musíš, za každou cenu cpát 64bit OS klidně tam můžeš mít i 32bit. Protože poslední věta od Kaleraba je sice pěkná, ale není tak pravdivá lepší je mít vždy 32bit jede to celkově líp není to tak náročné jak 64bit i když máš silný stroj. Pokud hraješ hlavně hry a vždy Ty nové tak doporučuji 32bit i z důvodu jiných jako je kompatibilita s programy, atp.. jelikož 64bit nepodporuje vše teda dříve tomu tak bylo nevím jak teď.

Bezdak
16-12-13, 12:38
Jaký je rozdíl mezi 32bitovou a 64bitovou verzí systému Windows? (http://windows.microsoft.com/cs-cz/windows/32-bit-and-64-bit-windows#)Pojmy 32bitový a 64bitový se vztahují ke způsobu, jakým procesor (nazývaný také CPU) počítače zpracovává informace. 64bitová verze systému Windows zpracovává velké objemy paměti RAM (Random Access Memory) efektivněji než 32bitový systém.

Kterou verzi systému Windows 7 je vhodné nainstalovat: 32bitovou nebo 64bitovou? (http://windows.microsoft.com/cs-cz/windows/32-bit-and-64-bit-windows#)
Chcete-li nainstalovat 64bitovou verzi systému Windows 7, budete potřebovat procesor, v němž je možné používat 64bitovou verzi systému Windows. Výhody používání 64bitového operačního systému nejlépe vyniknou v případě instalace velkého objemu paměti RAM (Random Access Memory) v počítači (obvykle 4 GB paměti RAM a více). Vzhledem k tomu, že 64bitový operační systém dokáže zpracovat velké objemy paměti efektivněji než 32bitový operační systém, může 64bitový systém rychleji reagovat při spuštění několika programů najednou a při častém přepínání mezi těmito programy.

Zdroj:
http://windows.microsoft.com/cs-cz/windows/32-bit-and-64-bit-windows#1TC=windows-7

znedlob
16-12-13, 17:31
Dnes už má i podělanej Atom od Intelu podporu 64-bit. Takž bych se tim moc nezabýval.
Můžeš to dát klidně i na stroj s 2GB RAM je to uplně jedno. V případě budoucího upgradu RAm budeš mít vyhodu.
Liší se to jen maximální podporou RAM.
32bit - 4GB
64bit - nad 192 GB

Kalerab
16-12-13, 18:23
lepší je mít vždy 32bit jede to celkově líp není to tak náročné jak 64bit i když máš silný stroj.

Tak s tymto nesuhlasim, pokial ma 64-bitovy procesor - coz je uz kazdy v dnesnej dobe, tak pracuje efektivnejsie s 64-kovymi softvermi a teda aj OSkom.
Taktiez nerozumiem preco je podla teba lepsie davat tam 32-bit ked ma 8GB RAM. Uvadza sa, ze 32bit dokaze pracovat az so 4GB ale realne je maximum nieco okolo 3GB. Teda by mal 5GB RAMky absolutne nevyuzitych.

znedlob
16-12-13, 18:40
Tak s tymto nesuhlasim, pokial ma 64-bitovy procesor - coz je uz kazdy v dnesnej dobe, tak pracuje efektivnejsie s 64-kovymi softvermi a teda aj OSkom.
Taktiez nerozumiem preco je podla teba lepsie davat tam 32-bit ked ma 8GB RAM. Uvadza sa, ze 32bit dokaze pracovat az so 4GB ale realne je maximum nieco okolo 3GB. Teda by mal 5GB RAMky absolutne nevyuzitych.

Počítá se do toho veškerá paměť v PC (RAM, GPU)

Takže když má 4GB RAM + 1GB GPU, tak grafika má automaticky přednost, takže je využitelných jen 3 GB RAM. Takhle to mám aspoň já.

trew
16-12-13, 19:25
thx vsem :-)
Jsem vedel, ze 32b je pro min ramky. Ted se asi zeptate proc jsem zalozil vlakno :D diky vam uz vim, ze 32ka ani pri zatezi pc by si nevzala nic co je nad limit :/ ale stejne si ji tam budu muset dat
. jelikož 64bit nepodporuje vše teda to mne dost stve. Hlavne u icq7 mne to s*re, ptz pidgin je takej slozitej pro to jejich ultra nastavovani. ;D Jsou tam i jinaci pouze pro 32 co jsem byl zvyklej na win.

Bezdak
16-12-13, 20:00
No já nevim. 64bit systém mám už asi 2 roky a ještě se mi teda nestalo, že by mi nějakej program nešel z důvodu toho že to je program určený pro 32bit a né pro 64bit.

peta
16-12-13, 23:40
Bezdak, tak ono je taky otázka co vše používáš do tvého pc/noťasu nevidím, ale tady se pleteš u starších věci jsem na tenhle problém docela často narážel i ohledně her nejen prográmů kolikrát. Hlavně se to vždy týkalo starších věcí a to nemluvím o tom třeba, že i na blbém win vistě 32bit jsem měl problém rozjet hry jako bylo diablo 2 třeba.. To že se Ti nestává neznamená třeba, že to tak není. Jináč buď rád než hledat verze pro 64bit a nebo podobnou náhražku tomu programu třeba.
Já měl jak xp, vistu, 7 tak i linuxy takže jsem užil s těmihle problémy až, až.. Ale tak ono je už teď o nějaký i rok dále takže už to možná ani nehraje takovou roli jako dříve. Kdoví možná se v něčem pletu ale dříve tomu tak bylo.

Kalerab, tak pokud máš na to ten stroj tak klidně, ale já třeba mám v noťasu danou od koupeni 64bit procesor na to mám, ale RAMky mám třeba pouhé 3GB. Podle mě pokud nemáš fakt pořádný stroj tak je to zbytečný (můj názor).

znedlob
16-12-13, 23:49
32bit apl. jdou na 64bitech. Obracene ale ne. Pokud nejaka 32bit nejde, tak je bud stara nebo to psalo nejaky prase.


O tomhle jsem si celkem dost precetl, kdyz jsem byl PC lvl 1.