PDA

Zobrazit normální verzi : vyjadrenie neznamej zo vzorca



cibik
06-09-12, 17:44
vie niekto ako treba vyjadrit neznamu zo vzorca ? L=N. u.s/l ... /-zlomkova ciara
vyjadrit treba N,S,l

Giussepe
06-09-12, 17:48
hehe. tenhle vzorec mi trochu připomíná výpočet indukčnosti.

cibik
06-09-12, 17:52
coho? :D :D

Giussepe
06-09-12, 17:55
N = l*L / u*s

s = l*L / N*u

l = N*u*s/L

klasická úprava lineární rovnice. Doufám že jsem to upravil dobre :-)

dyštak mě to někdo z(kon)trollujte popř. opravte

cibik
06-09-12, 18:03
diky :) ale aj tak nechapem ako to pocitate :D asi pojdem na doucko :D

Giussepe
06-09-12, 18:04
to bys mel. bez tohodle se ve vyssich rocnikach nehnes

zyx
06-09-12, 18:35
Snažíš se házet neznámou na jednu stranu a zbytek na druhou stranu, přičemž měníš se změnou strany i znamínka. Plus na mínus, krát na děleno, odmocnina na mocninu a opačně. Pokud máš ve vzorci zlomek, tak se ho snaž odstranit jako první.

A Giussepe to má dobře :D

Lallinka
06-09-12, 19:37
a kde se tohle bere? :O

vedouci venny
06-09-12, 19:40
a kde se tohle bere? :O

V osmé třídě

Mko
06-09-12, 19:49
chodím do třeťáku a něco takovýho sem naštestí ještě neviděl :D

zyx
06-09-12, 19:51
A to chodíš na jakou školu proboha?

Slunicko
06-09-12, 20:24
Ja chodim na prumyslovku do druheho rocniku a toto jsem tez nikdy nevidel..

teda pokud jsem to dobre pochopil

Bezdak
06-09-12, 20:46
To mi chcete říct, že jste nikdy nepoužívali např. Pythágorovu větu?

zyx
06-09-12, 21:15
Vždyť i ten nejjednodušší vzorec je složen z tadytoho. Např. vzorec pro výpočet dráhy ještě z primy (s=v*t). To jste určitě dělali. :wink:

Giussepe
06-09-12, 22:05
V podstatě princip vyjádření nějakého členu je rovnice, že ten určitý člen potrebuješ dostat na jednou stranu a zbytek dát na druhou. Například když chceš vyjádřit S tak, to prostě musíš upravit tak aby ti vyšlo S=...

A když bych ti měl popsat postup jak jsem to vyjádřil:

původní rovnice je ve tvaru: L = N*U*S/l /*l

první, co udělám je, že se zbavím zlomku tak, že celou rovnici vynasobím jmenovatelem tj. l (obvykle když to píšeš na papír, tak se prováděná operace píše za lomítko za ní)
nyní když jsem celou rovnici vynásobil jmenovatelem tak dostanu rovnici ve tvaru: L*l = N*U*S

Ted vidím, že na pravé straně mam všude násobení a potřebuju vyjádřit S. Tak celou rovnici vydělím (N*U)
opět můžu provedenou operaci napsat za to
čili:
L*l = N*U*S / :(N*U)

A po provedení této operace už mám vyjádřenou požadovanou veličinu:
L*l / N*U = S

bývá zvykem, aby to lépe vypadalo že požadovaná veličina se píše doleva, takže se akorat přehodí strany z čehož vznikne:
S = L*l / N*U

a to je celá věda úpravy lineární rovnice. Je to, jak psal venny, učivo asi osmé třidy ZŠ.
Nevím, zda jsem to napsal dost srozumitelně, ale třeba ti to trochu pomůže.


Btw. pro ty co povídáte, že jste to v životě neviděli, tak bych radši nechtěl vidět vaše známky z matiky a fyziky, protože tohle je prostě základ pro oba předměty. a využívá se to kdekoliv. Ať už je to výše zmíněná pythagorova věta, kvadratické rovnice, vzorečky ve fyzice, logaritmy, nebo třeba i v planimetrii.

např ty slunicko, jestli chodíš na průmyslovku a ještě ke všemu do druhýho ročníku, tak mi nerikej že tam neupravujete rovnice. bud si vymejšlíš, nebo máš hodně špatnou školu.

zyx
06-09-12, 22:28
Pokud jde o úpravu rovnic (vzorců), tak není dobré se zbavovat zlomku násobením. U jednoduchých to lze, ale u těch těžších pak poznáš, že to nevýjde.

Giussepe
06-09-12, 22:31
a jak se zbavuješ zlomku když ne násobením?

zyx
06-09-12, 22:38
Mnoho lidí totiž vynásobí vše. Jednoduše jen přehazuju a měním početni úkon.

Slunicko
07-09-12, 05:26
Bezdaku pythagorovu vetu jsem samozrejme pocital viz: a2 +b2 = c2 je to nadruhou na pc to nenapisu:D..ted na to koukam dyl a uz jsem to pochopil tkze oprava: toto se dela nekdy v 9 nebo 8 tride..a ph. Mnohem lehci je vynasobit kdyz nekdo neni total drevo tak to zvladne jak psal destiny..a zatim jsem nepocital rovnici o 500 neznamych tudiz prehaxovavat nebo jak si to psal jsem bohudik zatim nemusel

zyx
07-09-12, 07:03
Tak třeba u gravitačního zákona máš ve zlomku ve jmenovateli R2 (na druhou) a pokud to dostane pod ruce nějaké dřevo, tak vynásobí vše a to mu nevýjde.

Fg = k * (m1*m2/R^2)

Čísla u m1 a m2 jsou jen spodní indexi, R je nadruhou a to celé je v závorce, aby bylo vidět, co je ve zlomku.

E: Chtěl jsem napsal přehazovat namísto přehaxovat :D

ZombieBot
07-09-12, 07:43
To si tedy nepamatuji, že toto bych někdy bral. Snad ani ve 4. ročníku na střední průmyslové škole.

Milk
07-09-12, 07:48
tasky jsem to nikdy neviděl :D, a učit se to nechci :D

Mko
07-09-12, 12:34
A to chodíš na jakou školu proboha?

na strojárnu

cibik
07-09-12, 16:56
ja som v 8 na zakladnej nemal v obec M nemali ucitela same volne hodiny preto to neviem inac jednoduche rovnice som sa uz naucil aj tuto a chodim na priemyslovku do 1
E: diky giuseppe :)

human
07-09-12, 18:07
Na matiku sa vykasli. Na tu si rob tahaky.

cibik
15-09-12, 10:28
V=l.R/R+r vie to niekdo? "D E: treba vyjadrit R

Giussepe
15-09-12, 12:12
http://s14.postimage.org/x5vmuukyp/Image.jpg

3 male prasatka a Vlk
15-09-12, 13:06
nemyslíš vážne :/ mně nejdou zlomky a ešte tohle.. se mohu zrovna ucčit na polelářa :[
-)

cibik
15-09-12, 14:41
giuseppe diky :) jzs aj ja som najskor nasobil len tu zatvorku som tam nedal :D omg